Konserter 2013:
Vi updaterar våra websidan nu. Nya information kommer att vara här snart!
****************************************
2013
10 januari - Fylkingen 19:00 FRIMfest!

Jörgen Adolfsson - saxofon

Dieb13
Dieter Kovacic - turntable

Nude on Sand
Jenny Hval - röst
Håvard Volden - gitarr

20 januari - Fylkingen 19:30
Hans Appelqvist
LUR

20 maj - Klubb Spontan @ Cafe Hängmattan 19.00

Kärlek
Fredrik Ljungkvist - träblås
Lina Nyberg - röst

Vänskap
Sasha Marko - slagverk
Ebba Rubensson - saxofon


31 maj - Klubb Spontan @ Cafe Hängmattan 19.30

Sjökort: Fem Öar
Madeleine Jonsson Gille - röst
Vilhelm Bromander - kontrabas

Arrias/Korsell
Johan Arrias - träblås
Niklas Korsell - slagverk
 


Konserter 2012:
31 jan - Hemma hos Kaj
Akt I:
Tambur Bravur
Anna Högberg - saxofon
Oskar Carls - saxofon
Marcus Pal - gitarr
Emil Skogh - kontrabas

Akt II:
Två för Tommy
Patric Thorman - kontrabas
Mattias Ståhl - vibrafon
Fredrik Ljungkvist – rörblås

14/2 - Hemma hos Kaj
Akt I:
Sten Sandell - Flygel
David Stackenäs - Gitarr
Katt Hernandez - Fiol

Akt II:
Rasmus Borg - Flygel
Henrik Nörstebo - Trombon

15/2 - Fylkingen
GUL 3 - NERO’S EXPEDITION
En audio-visuell föreställning av och med Gul 3 (Johan Arrias, Leo Svensson, Henrik Olsson) + Daniel Karlsson & Peter Larsson.
Johan Arrias: saxofon, no-input mixerbord, elektronik, Leo Svensson: cello, såg, keyboard, Henrik Olsson: slagverk, glas, plast, elektronik, piano, Daniel Karlsson: akustisk gitarr, elgitarr, elektronik, Peter Larsson: scenografi, projektioner, ljus

6 mars - Hemma hos Kaj
Akt I:
The Pöntinen & Nästesjö Version
Johannes Nästesjö - kontrabas
Stefan Pöntien – violin

Akt II:
Abraham Boj
Madeleine Jonsson Gille - sång, prep.piano
Andreas Bertilsson - sång, gitarr/prep.gitarr
Joel Wästberg - percussion
Johnny Essing - gitarr, ljud

30 mars - Hemma hos kaj
Storskogen
Anna Lindal: violin
Eva Lindal: violin
Leo Svensson: cello
Magnus Granberg: piano, komposition
John Eriksson: vibrafon, crotaler
Erik Carlsson: slagverk
Henrik Olsson: slagverk, elektronik
Petter Wästberg: elektronik, objekt
Anders Dahl: elektronik, objekt

Katt Hernandez - fiol

Strid/de Heney/Nørstebø
Raymond Strid – Slagverk
Nina de Heney – Kontrabas
Henrik Nørstebø – Trombon

Del av festivalen intodownto

3 april - Hemma hos kaj
Akt  1:
Saara Salminen Wallin - "Europe Broken - Europa Zerschmättert"

Akt II:
Peter Söderberg - Luta , Gitarr
Erik Peters - Live-elektronik

1 maj - Hemma hos kaj
Akt I:
Isak Edberg - live-elektronik och tibetanska böneskålar
Mats Erlandsson - live-elektronik
Victor Lisinski - gamelaninstrument, trumpet och live-elektronik

Akt II:
Erik Carlsson - Slagverk
Christer Bothen - Basklarinett

Akt III: The secret popmusician
Sebastian Strinning – Rörblås
Emil Skogh – Kontrabas
Andreas Henningson – Kontrabas
Gus Loxbo – Kontrabas
Vilhelm Bromander – kontrabas
Peder Simonssen – Tuba

13 maj - Fylkingen
London Calling
John Edwards - Kontrabas

Angharad Davies  - Violin
Tisha Mukarji  - Piano

Sebastian Lexer - Piano

Paul Lovens på Hagenfesten! 1-5 augusti.
FRIM bjöd in Hagenfestens hedersgäst att spela och hålla workshop.


27 aug BAS
JAAS
Anna Lindahl - Fiol
Johan Arrias - Klarinett
Henrik Olsson - slagverk
Vilhelm Bromander - Kontrabas

Emil Strandberg - Trumoet
Ståle Liavik Solberg - Slagverk
Patric Thorman - Kontrabas
Elsa Bergman - Kontrabas
Magnus Granberg - klarinett

8 september,
Musikvalvet
David Stakenäs(gitarr)/Tatsuya Nakatani(Slagverk)(USA)

The Schematics
(Daniel Karlsson, Ludvig Elblaus,Katt Hernandez,Erik Calälv)

24 sep BAS
Vilde & Inga (Oslo)
Vilde Sandve Alnæs - fiol
Inga Margrete Aas - kontrabas

Roland & Raymond
Roland Keijser - blås
Raymond Strid - Slagverk

29 okt BAS
Lisa Ullén - Piano
Katt Hernandéz - Fiol

Duon som sprängdes + gäster
NIklas Persson - Saxofon
Rasmus Borg - piano
Erik Carlsson - trummor
Vilhelm Bromander - kontrabas


14 november - Strand , Bar Brooklyn
Trespass trio ft Joe McPhee
Per Zanussi – bas
Martin küchen – saxofon 
Raymond Strid – Trummor
Joe McPhee ,-saxofon och trumpet

Tisdag 20/11 kl 19:00 Kulturhusets hörsal
Great Waitress
Magda Mayas - piano
David Stackenäs - guitar
Laura Altman - clarinet


Onsdag 21/11 kl 19:00 kulturhusets hörsal
Storskogen
Anna Lindal, violin
Angharad Davies, violin
Leo Svensson Sander, cello
Henrik Olsson, slagverk
Erik Carlsson, slagverk
John Eriksson, vibrafon
Magnus Granberg, piano
Petter Wästberg, elektronik
Toshimaru Nakamura, no-input mixing board
Ko Ishikawa, sho


26 nov BAS
Marcelo Gabard Pazos 3
Marcelo Gabard Pazos - saxofon
Oskar Nilsson -trummor
Rasmus Borg - piano

svensk hund
Kim Aksnes- trumpet
Petter Wästberg- elektronik
Finn Loxbo- gitarr
Anna Högberg - saxofon


17 dec
The Ägg
Anton Toorell - elgitarr
David Stackenäs - elgitarr
John Lindblom - elgitarr
Vilhelm Bromander - elbas
Patric Thorman - elbas
Joe Williamson - elbas
Raymond Strid - trummor
Christopher Cantillo - trummor
Erik Carlsson - trummor


Konserter 2011:
31/1 - Kafé Klaver
I: Mattias Petersson (elektronik)
II: Fredrik Ljungkvist (rörblås), Mats Äleklint (trombon), David Stackenäs (gitarr) & Johan Berthling (kontrabas)

French Connection 8-9/2-2011
Fransk svensk improvisationsfestival på Fylkingen

Tisdag 8e Februari
I:Louis Laurain: trumpet
II:Les sons du nuage: Xavier Charles: klarinett, Sofia Jernberg: röst, David Stackenäs: gitarr
III:Stéphane Rives: sopransax

Onsdag 9e Februari
I:J/L-Duo: Johan Jutterström: saxofoner, Andreas Hiroui Larsson: slagverk
II:Yoann Durant: sopransax
III:Dousteyssier / Loutellier: Benjamin Dousteyssier: saxofoner, Julien Loutellier: slagverk

28/2 - Kafé Klaver
I: Melodic Farytales (Agnes Einerstam - röst & piano)
II: Michel Doneda (FR) (saxofon), Adrian Fiskum Myhr (NO) (kontrabas) & Tore Sandbakken (NO) (slagverk)

28/3 - Kafé Klaver
I: Ilia Berukov (RUS) (saxofon) & David Stackenäs (gitarr)
II: Skogen (Erik Carlsson: slagverk, Magnus Granberg: piano, komposition, Henrik Olsson: slagverk, Leo Svensson: cello & Petter Wästberg: elektronik, objekt)
III: Herman Muntzing

18/4 - Kafé Klaver
I: Sofia Jernberg (röst) & Eivind Lönning (NO) (trumpet)
II: Andreas Backer (NO) (röst), Henrik Olsson (slagverk), Daniel Karlsson (gitarr & elektronik) & Vilhelm Bromander (kontrabas)

24/5 - Musikvalvet
I - The International Nothing (Kai Fagaschinski & Michael Thieke)
II - Nina de Heney solobas

31/5 - Kafé Klaver
I: J/L-duo (Johan Jutterström: saxofon & Andreas Hiroui Larsson: slagverk)
II: Martin Küchen (saxofon) & Ola Höyer (kontrabas)

29/8 - Kafé Klaver
I :David Stackenäs - Gitarr & Katt Hernandéz – Fiol
II: Henrik Olsson – Slagverk & Magnus Granberg - Klarinett

26/9 - Kafé Klaver
I: Lisa Ullén – Piano
II: Sten Sandell – Piano, Emil Strandberg – trumpet & Patric Thorman – Kontrabas

4/10 - Kafé Klaver
I: Stefano Ferrian (Ita) – Saxofon, Vilhelm Bromander – Kontrabas & Leo Svensson Sander - Cello
II: Annas Högberg – Saxofon, Johan Graden – Piano & Marcus Paal – Gitarr

18/10 - St: Jacobs Kyrka
Sten Sandell - Piano & Kyrkorgel
Evan Parker - Saxofon

19/10 - Hörsalen, Kulturhuser
Evan Parker - Saxofon

31/10 - Kafé Klaver
I: Christian Munthe – Gitarr & Ida Lundén -elektronik
II: Joe Williamson - Kontrabas
III: The schematics (Daniel Karlsson – elektronik, Katt Hernandéz – Fiol, Ludvig Elblaus – Elektronik & Eric Calälv – Basklarinett)

14/11 - Kafé Klaver
I: Andreas Backer - Röst
II: Motsol (Ståle Liavik Solberg - slagverk & Stine Janvin Motland - röst)

23/11 - Kafé Klaver
I:Johan Arrias - rörblås, Per-Åke Holmlander - tuba
II: Nuclear welfare through world domination (Oskar Carls - klarinett och elgitarr, Victor Lisinski - slagverk och trumpet)

28/11 - Kafé Klaver
I: Liudas Mockunas – Saxofon & Jakob Riis - Elektronik
II: Erik Carlsson – Slagverk & Johan Sundberg – Gitarr

30/11 - Fylkingen
John Tilbury - Piano

8/12 - Fylkingen
Annette Krebs - Kompositioner för 6 högtalare, framförda i realtid

19/12 - Kafé klaver
I: Finn Loxbo – Gitarr
II: Like Rivers (Daniel Karlsson – Gitarr, elektronik, Alexander Zethson – Klaver & Vilhelm Bromander - Kontrabas)

 
Konserter 2010:
16/12 - Kafé Klaver
I. Sofia Jernberg (röst) & Eivind Lønning (trumpet)
II. Christine Sehnaoui (saxofon) & Magda Mayas (piano)
III. Emil Strandberg (trumpet) & David Stackenäs (gitarr)

11/11-Capitol
Nakamura – Carlsson – Olsson – Davies
Angharad Davies, violin
Toshimaru Nakamura, no-input mixing board
Henrik Olsson, slagverk och elektronik
Erik Carlsson, slagverk

11/11 - Capitol.
Mural:
Jim Denley: saxofon och flöjt
Kim Myhr: gitarr
Ingar Zach - slagverk

26/9 - Inkonst, Teatern
I: Agusti Fernandez Solo
II: Erik Oscarsson Trio (Erik Oscarsson - piano, Patric Thorman - kontrabas, Magnus Vikberg - trummor)

21/5 - Inkonst, Teatern
Seir (den inre resan)

19/5 - Kulturhuset, Hörsalen
Seir (den inre resan)

5/5 - Fylkingen
I: Martin Küchen - sax och radio, Seymour Wright - sax och radio, Keith Rowe - gitarr
II: Der Kreis der gegenstades (Axel Dörner (DE) trumpet, Sven-Åke Johansson (SE) slagverk, Werner Dafeldecker (AT) kontrabas

5/3 - Fylkingen
I: Raymond Strid - slagverk, Andreas Backer - röst, Daniel Karlsson - gitarrer, elektronik
II: Gjerstad/Lonberg-Holm/Motland/Solberg (NO/US)(Frode Gjerstad - saxofoner, klarinetter, Fred Lonberg-Holm - cello, Stine Motland - röst, Ståle Solberg - slagverk)


Konserter 2009:
3/12 - Teatersrudio Lederman
I: Anders Dahl/Emma Nordlund
II: Andreas Axelsson/Sarah Riedel/Lisa Ullén
III: Herman Muntzing

3/12 - Teatersrudio Lederman
I: Crime Scenes (Alexander Zethson, Johan Jutterström, Daniel Miguel Karlsson, Andreas Hiroui-Larsson)
II: The New Song (Sofia Jernberg, David Stackenäs, Rhodri Davies, Eve Risser)
III: The Contest of Pleasures (Axel Dörner, John Butcher, Xavier Charles)

23/10 - Fylkingen
I: Streifenjunko (NO) (Espen Lønning - trumpet & Espen Reinertsen - saxofon, flöjt)
II: Joe Williamson - kontrabas, Phil Durrant (GB) - laptop & David Stackenäs - gitarr

17/4 - Fylkingen
I: Beamstone (Per Anders Nilsson - dator, Sten Sandell - piano, liveelektronik & röst, Raymond Strid - slagverk & liveelektronik & Evan Parker - rörblås))
II: Mayas/Buck (Magda Mayas - piano & Tony Buck - slagverk)

10/3 - Fylkingen
I: Filmvisning i foajén - "Mannen som inte kom någonstan" - Peter Larsson
II: "Grip/Barnö" - Joel Grip - kontrabas & Niklas Barnö - trumpet
III: "Crime Scene" - Alexander Zethson - piano, Johan Jutterström - saxofoner, Andreas Hiroui-Larsson - slagverk & Daniel Miguel Karlsson - elektronik, röst & kornett
IV: "Eccomi Giulia" - Lisa Hansson - röst, Lisa Ullén - piano & Helena Byström - video
V: Filmvisning i foajén - "Valen & människorna" - Peter Larsson

Konserter 2008:
10/12 - Café Agueli
Martin Kuchen - saxofon & Ernesto Rodrigues - violin

17/10 - Fylkingen
I: Niklas Barnö - trumpet
II: Urs Leimgruber - saxofon, Jacques Demierre - piano & Barre Phillips - kontrabas

10/9 - Fylkingen
Paul Hubweber - trombone, John Edwards - kontrabas & Paul Lovens - trummor

9/2 - Vindruvan
I: Ida Lunden - solo elektronik, piano & div.
II: Mobile (John Hughes (tyskland) - kontrabas & Alberto Braida (italien) - piano)

11/4 - Café Agueli
I: Birgit Ulher - trumpet
II: David Stackenäs - gitarr, Johan Berthling - kontrabas, Lê Quan Ninh (frankrike) - slagverk

15/5 - Fylkingen
I: Nina de Heney - solo kontrabas
II: Toshimaru Nakamura (japan) - No input mixingboard, Erik Carlsson - Slagverk, Tetuzi Akiyama (japan) - Gitarr, Henrik Olsson - Slagverk

20/5 - Fylkingen
I: Hei (finland)
II: Christian Munthe - gitarr, Anders Dahl - elektronik


Konserter 2007:
15/2 - Fylkingen
I: Rasmus Borg, piano
II: Chris Heenan (US) - kontrabasklarinett, Lise-Lotte Norelius - elektronik, Andreas Axelsson - slagverk

13/3 - Café Aguéli
I: Petter Wästberg - elektronik & Erik Carlsson - slagverk
II: Lindha Kallerdahl - röst, Anna Lindal - violin, Martin Höper - bas

23/5 - Art Café
I: Herman Müntzing - flexichord, sampler, objekt
II: Nina de Heney - kontra-bas, Lisa Ulléns - piano, Lisa Hanssons - röst

17/8 - Stockholms Kulturfestival, Sergels Torg
Ad hoc med FRIMmusiker

10/9 - Nationalgalleriet
I: Gianni Gebbia (Italien) - solosax
II: Patrick Farmer (UK) - soloslagverk

2/10 - Fylkingen
I: The Moth (Erika Alexandersson, Martin Öhman)
II: Joel Grip - solokontra

14/11 - Café Aguéli
Kvartett Lemur (Lene Grenager, Björnar Habbestad, Hild Sofie Tafjord, Michael Duch (Norge))

4/12 -
I: Tatsuya Nakatani (Japan) - soloslagverk
II: Andrea Neumann - pianoram


Konserter 2006:
26/1 - Café Aguéli
I: Will Guthrie (Australien) - elektronik & slagverk
II: Göran Greider - röst, Christer Bothén - basklarinett, Yann Le Nestour - kontrabasklarinett, Joel Grip - bas

9/2 - Café Aguéli
I: Audrey Chen (USA) - cello & röst
II: Sten Sandell - elektronik & röst

6/4 - Café Aguéli
I: Per-Åke Holmlander - tuba
II: Axel Dörner (Tyskland) - trumpet, Erik Carlsson - trummor

11/4 - Street
VÄLKOMMEN DANMARK!
Jakob Riis (Danmark) vs Paavo (Sverige)

18/5 - Café Aguéli
I: Raymond Strid & Ola Hultgren - slagverk
II: Lina Nyberg - röst, Lise-Lotte Norelius - elektronik, David Stackenäs - gitarr

23/5 - Street
VÄLKOMMEN ISLAND!
Stilluppsteypa(Island) vs BJ Nilsen (Sverige)

5/9 - Café Aguéli
I: Mazen Kerbaj - solotrumpet
II: Sten Sandell - piano, Emil Strandberg - trumpet, Patric Thorman - kontrabas

13/9 - Street
VÄLKOMMEN NORGE!
Merriwinkle (Norge) vs Sören Runolf (Sverige)

13/10 - Café Aguéli
TOOT: Phil Minton - röst, Axel Dörner - trumpet, Thomas Lehn - analog synthesizer

29/10 - Café Aguéli
I: Ingar Zach - slagverk & David Stackenäs - gitarr
II: Bjørnar Habbestad - flöjt och elektronik och Lisa Hansson - röst


Konserter 2005:
13/1 - Glenn Miller Café
The Jolly-Boat Pirates

23/2 - Glenn Miller Café
Walter Thompson - sax & flöjt, Olle Karlsson - bas, Erik Carlsson - trummor (USA/Sverige)

22/3 - Glenn Miller Café
Joakim Milder - sax, Mattias Windemo - gitarr, Markus Hängsel - bas, Raymond Strid - trummor

24/3 - Café Aguéli
I: Martin Öhman - trummor
II: TWO SOUNDS ENSEMBLE (Stefan Wistrand - sax, Joakim Simonsson - piano)

14/4 - Café Aguéli
I : Klas Nevrin - piano
II: Emil Strandberg - trumpet, Leo Svensson - cello, Putte Frick-Meijer - bas

19/4 - Glenn Miller Café
Konatus vs No School (David Linnros - tenorsax, Niklas Korssell - trummor, Jörgen Adolfsson - altsax)

12/5 - Café Aguéli
I: Ulf Åkerhielm - bas
II: EXSURGE (Lisa Ullén - piano, Lars Bröndum - gitarr & elektronik)

24/5 - Glenn Miller Café
Brus Trio

9/6 - Café Aguéli
I: Matti Ollikainen - piano
II: MIDAIRCONDO (diverse instrument, datorer och röster med Lisen Rylander, Lisa Nordström & Malin Dahlström)

6/10 - Café Aguéli
I: Andreas Werlin - trummor
II: SEEL! (Mikko Pirainen - trumpet, Uno Helmersson - gitarr, Johan Zakrisson - piano, Tobias Mattson - trummor)

10/11 - Café Aguéli
I: Chrichan Larsson cello
II: Dror Feiler - saxofon, Alberto Pinton - saxofon, Magnus Granberg - saxofon, Johan Arrias - saxofon

1/12 - Café Aguéli
I: Lise-Lotte Norelius - slagverk & elektronik
II: Raymond Strid - trummor, Magnus Andersson - gitarr


Konserter 2004:
27/5 - Café Mera
Jörgen Adolfsson, David Linnros, Johannes Bergmark

3/6 - Café Mera
Mats Gustafsson, Dror Feiler

6/6 - Sergels Torg
Inner Out

10/6 - Café Mera
.smält.och erik; Joel Grip, Sofia Jernberg, Lars Åhlund m.fl.

13/6 - Sergels Torg
Koo - Koo (Sofia Jernberg - röst, Kristin Andresen - saxofon, Cecilia Persson - piano, Patric Thorman - kontrabas) (Norge/Sverige)

20/6 - Sergels Torg
The Lab

24/8 - Glenn Miller Café
Mount Everest Trio

21/9 - Glenn Miller Café
Per Henrik Wallin

19/10 - Glenn Miller Café
Lindha Kallerdahl + Thomas Lehn

23/11 - Glenn Miller Café
Paavo

15/12 - Glenn Miller Café
Andreas Axelsson, Lisa Ullen, Mats Äleklint och Ulf Åkerhielm